Nerinai.lt - nėriniai, mezginiai, nėrinių brėžiniai, pamokos bei patarimai - Kiaušinių dažymas

Kiaušinių dažymas


Natūralūs dažai

Geriausiai nusidažo balti kiaušiniai. Reikia tiek vandens, kad jis apsemtų dažomus kiaušinius, į vandenį įpilti 1 šaukštelį acto ir tam tikrą kiekį intensyvią spalvą turinčių augalų dalių. Mišinys verdamas 15 min. Į atvėsusius dažus merkiami kiaušiniai ir dar verdama 15 min. Išvirti kiaušiniai dar palaikomi dažuose. Nuo to, kiek laiko bus margučiai dažuose, priklausys spalvos intensyvumas.

 

Spalvas galima gauti:

  • šokoladinę splavą - 4 šaukštai kavos tirščių, 1 šaukštelis acto ir vanduo. 
  • ruda spalva - 12 pakelių arbatžolių, 1 šaukštelis acto ir vanduo. 
  • rusva apalva - 4 puodeliai raudonojo svogūno lukštų, 1 šaukštelis acto ir vanduo. 
  • žalia spalva gaunama iš 2 puodelių špinatų, 1 šaukštelio acto, vandens. 
  • rožine spalva kiaušinius nudažys burokėlių sultys,1 šaukštelis acto. 
  • geltona spalva - 1 puodelis ramunėlių, 1 šaukštelis acto, vanduo. 
  • mėlyna spalva - 2 susmulkintos galvos raudonojo kopūsto, 2 litrai vandens ir 6 šaukštai acto. 
  • aukso spalva - 2-3 šaukšteliai ciberžolės arba geltonojo imbiero miltelių, 1 šaukštelis acto, vandens. 
  • levandų spalva - žibučių žiedų, 1 šaukštelis acto, vandens.


Margus margučius galima gauti verdant iš pradžių kiaušinius apvyniojus svogūnų lukštais ar kitais spalvinančiais augalais ir apsukus siūlais. Kiaušiniai įgaus gražų blizgesį, jei bus aptepti aliejumi.Vietoj natūralių dažų galima naudoti dažus, skirtus drabužiams ir šilkui dažyti, tušą, rašalą. Tokiais dažais reikėtų dažyti kiaušinius, kurie neskirti valgymui.

Augalų atspaudai
Tam, kad gautumėm gražų gėlės ar lapo atspaudą ant kiaušinio, reikia juos gerai įvynioti. Nudažomos tik tos vietos, kur nėra augalo, o pats augalo atspaudas išlieka baltos spalvos. Kai kurie augalai patys nudažo kiaušinį. Kiaušinį virti to!, kol jis nusidažys — stiprių dažų vonelėje užteks 5—10 min.


Marginimas vašku
Nedažyti kiaušiniai marginami karštu vašku. Ant viryklės reikia gerai įkaitinti vašką, į pieštuko galą įsmeigti ploną vinį arba smeigtuką ir jį pamirkę į vašką piešti ant kiaušinio norimus ornamentus. Tuomet merkti į dažus ir po dažymo atsargiai nuvalyti vašką.

 

 

Margučių skutinėjimas

Nudažyti kiaušiniai skutinėjami iki kiaušinio paviršiuje pasirodys baltos spalvos piešinys. Norint gauti splavotą raštą, tamsiai dažyti ir išskutinėti margučiai dar merkiami į norimos spalvos dažus.  Raštai margutyje išskutinėjami smailiu aštriu daiktu - plonu aštriu peiliuku, adata...