Nerinai.lt - nėriniai, mezginiai, nėrinių brėžiniai, pamokos bei patarimai - Dekupažas

Dekupažas


Dekupažas – daiktų dekoravimo įvairiais piešinėliais technika. Dekupažo technika  puošiami  įvairūs daiktai, baldai, dėžutės, auskarai, sagės. 

Dekupažo pagrindas gali būti medžio, akmens, stiklo, metalo paviršiai. Lakuotas paviršius pirmiausia paruošiamas švitriniu popieriumi.

Dekoruojamas objektas apklijuojamas popieriaus iškarpomis, į pagalbą pasitelkiant įvairius efektus: paišymo, auksavimo, sendinimo ir panašiai. Apklijuotas objektas “konservuojamas“ laku, kuris tuo pačiu paslepia iškilius popieriaus kraštus, o galutinis rezultatas panašus į tapybą. Tradicinės technikos atveju dengiama 30-40 sluoksnių lako, po to dar šlifuojama ir vėl dengiama laku.

Dekupažui naudojami įrankiai  ir medžiagos:

  • Daiktas, kuris bus dekoruojamas. Tai gali būti baldai, nuotraukų albumas, indai, keramikos gaminiai, lentynos, nuotraukų rėmeliai, veidrodžiai, papuošalai ir panašūs daiktai.
  • Paveiksliukas ar iliustracija, kuri bus naudojama papuošti daiktui. Tai gali būti iškarpa iš laikraščio, žurnalo, knygos, atviruko. Taip pat gali būti panaudojamos servetėlės ar kitos panašaus pobūdžio iliustracijos. Pagrindinės dekupažui naudojamos popieriaus rūšys: dekupažinis popierius, ryžinis popierius, ryžinės servetėlės, paprastos servetėlės, etiketės. Dekupažui naudojamas popierius gali būti spalvotas ir nespalvotas. Klijavimui galima naudoti ne tik popierių, o ir džiovintas gėles.
  • Skirtingo smulkumo švitrinis popierius, kuris pravers šlifuojant medį, ar nuimant sudžiuvusios servetėlės perteklių.
  • Mažos ir didelės žirklės arba peiliukas.
  • Teptukai, pieštukai.
  • Akriliniai ar kt. dažai (pritaikyti dažyti medį, kartoną), gruntas, mediumai (priemonės, kurios naudojamos su kitomis keičia jų savybes), vienkomponentis sendinimo lakas, dvikomponentis sendinimo lakas, patina, akrilinis ir alkoholinis lakas, vaškas, porporina (aukso dulkės) kietinančios dervos, folija auksinimui (klijai, lakas folijai), 
  • Klijai. Tinka lipalas, šiek tiek sumaišytas su vandeniu.
  • Lyginimo įrankis. Gali būti naudojama liniuotė, kuria braukiama per klijuojamą paveiksliuką lyginant iškilimus ir susiraukšlėjimus.
  • Lakas arba glazūra. Jie naudojami padengiant daiktą, ant kurio buvo priklijuota iliustracija.